مونتاژ

مقدمه ای بر مونتاژ

یکی از مهم‌ترین فرایندهای تکمیل کننده‌ی تولید یک برد الکترونیکی که وظیفه‌ی انجام کار خاصی را به عهده دارد، مونتاژ بادقت و صحیح تمامی قطعات الکترونیکی برروی مدارچاپی تولید شده می‌باشد. به هر میزان هم که یک مهندس الکترونیک بهترین طراحی ممکن را انجام دهد اما فرایند مونتاژ برد تولید شده دچار مشکلات اساسی باشد عملا نتیجه‌ی درستی به دست نخواهد آمد. در واقع این قطعات مونتاژ شده برروی برد هستند که با عملکرد صحیح خود که نتیجه‌ی مونتاژ صحیح آنها می‌باشد باعث شکل‌گیری خروجی مطلوب موردنظر می‌گردند.

تقریبا هر بردی که طراحی و تولید می‌شود روش مخصوصی هم برای مونتاژ آن وجود دارد. صدالبته که افراد می‌توانند از تجریبات کارهای قبلی خود در وظیفه‌ای که اکنون به آنها محول شده‌است استفاده کنند. اما گاهی اطلاع از یک نکته‌ی بسیار کوچک می‌تواند عیب چندین برد الکترونیکی یکسان که همه دچار چالشی خاص شده‌اند را رفع نماید. شاید بیان یک مثال کمی موضوع را مشخص‌تر نماید. فرض کنید قصد تعمیر بخشی از یک برد مخابراتی را دارید که وظیفه‌ی آن تقویت یک سیگنال متناوب با دامنه‌ی بسیار کوچک (۱۰mv ) است. آی‌سی تقویت کننده‌ی این سیگنال که اتفاقا هشت پایه نیز دارد در بخشی از مدار دولایه‌ قرار گرفته است که درست نزدیک پایه‌ی خروجی آن یک via وجود دارد که به پتانسیل صفر سراسری مدار متصل است. محل قرار گیری این وایا هم به گونه‌ای است که با مونتاژ آی‌سی تقویت‌کننده وایا در زیر آن قرار گرفته و امکان مشاهده‌ اطراف آن برای بررسی اتصالات ناخواسته ممکن نیست. گاهی براثر اشتباهات ناخواسته‌‌ی مونتاژ خروجی تقویت‌کننده به زمین متصل شده و عملا به هر اندازه هم که ورودی مطلوب و مناسبی به آن اعمال می‌نماییم یا حتی آی‌سی را تعویض می‌کنیم در خروجی به کمک اسیلوسکوپ هیچ شکل موجی مشاهده نمی‌شود. نه زمین شدن سیگنالی با دامنه‌ی میلی‌ولتی باعث بروز جرقه‌ای ناخواسته می‌شود و نه توانایی جریان‌کشی بالایی برای از کار انداختن بخشی از مدار را خواهد داشت تا با مشاهده‌ی این نشانه‌ها به بروز ایراد در فرایند مونتاژ برد فکر کنیم. اما همین ایراد کوچک می‌تواند با کمی دقت و کسب تجربه‌ای مناسب که با کار مستمر و کمی علاقه، امکان دسترسی به آن وجود دارد هیچگاه بروز پیدا نکند.

البته نواقص دیگری نیز در فرایند مونتاژ بروز می‌کنند که همه‌ی آنها در کنترل یک عامل انسانی نیست و گاهی هم فرد مونتاژکننده‌ی برد با دقت تمام برد را مونتاژ کرده اما به علت نبود برخی امکانات سخت‌افزاری مناسب عملا نتیجه‌ی مطلوبی به دست نمی آید.

 

 

درباره نویسنده

electronicstudent69@gmail.com

نوشته های مرتبط

ارسال نقد و بررسی

نام ارسال کننده

ایمیل

عنوان

پیغام

Protected by WP Anti Spam